28.12.16

7. Po co nam święta?I po świętach. Jak to zwykle bywa więcej oczekiwania i przygotowywania niż samego świętowania. Zauważam,że im bardziej człowiek stara się zatrzymać ten świąteczny czas tym szybciej on mija. Bo to czas magiczny. Zwłaszcza czas świąt Bożego Narodzenia. Nie ma innego święta,które tak bardzo kojarzy się z magią, domem,rodzinną atmosferą jak te. Przynajmniej dla większości z nas. Ale świąt mniejszych i większych w roku jest dużo więcej. Tych religijnych i państwowych, narodowych i międzynarodowych. Do tego nasze małe święta rodzinne jak urodziny,imieniny,rocznice itd. Pokazuje to,że człowiek potrzebuje świętowania w swoim życiu. Po co nam więc te święta? Czy są nam potrzebne? Dlaczego są dla nas tak ważne?

 • Aspekt religijny - Wielkanoc i Boże Narodzenie to dwa największe święta ,które znają doskonale nie tylko wierzący. W kalendarzu liturgicznym jest ich więcej i wiele z nich nie jest oznaczone czerwoną kartką czy nie nie wiąże się z dniem wolnym. To przede wszystkim kwestia świętowania duchowego,odpowiedniego przygotowania wewnętrznego np. przez post i sakramenty.
 •  Możliwość spotkania z rodziną - Coraz więcej osób wyjeżdża za granicę lub miasta bardzo odległego od domu w celu podjęcia pracy. Kontakty z najbliższymi ograniczają się przez to do rozmów telefonicznych. Święta (zazwyczaj te większe) dla wielu osób są doskonałą (i jedyną) okazją aby odwiedzić rodzinę,spędzić z nią czas.
 •  Integracja z drugim człowiekiem - oprócz samego spędzania czasu z bliskimi okres świąteczny jest dobrą okazją do zażegnania konfliktów. Święta państwowe (np. Święto Niepodległości) łączą ludzi i ta jedność znosi (czy raczej powinna znosić) różnice poglądowe,które często na co dzień są barierą między ludźmi.
 • Czas wolny - święta państwowe i kościelne często (dla większości,bo nie dla wszystkich) wiążą się z dniem/dniami wolnymi od pracy. Czyli najzwyczajniej można zostać w domu i odpocząć w wybrany dla siebie sposób.
 • Wspomnienia - dla każdego święta są one inne,ale zawsze w jakiś sposób związane z danym świętem i najczęściej wspominamy rzeczy miłe lub wydarzenia do których mamy sentyment. Na przykład jak świętowaliśmy Boże Narodzenie będąc dzieckiem, zabawne sytuacja z życia kogoś z rodziny podczas jego urodzin itd.
 • Radość - bardzo ogólnie,bo dla każdego co innego sprawia radość. Każdy jednak może wybrać święto,które sprawia mu w jakiś sposób przyjemność i odnaleźć w nim przyczynę swojego szczęścia.

To tylko kilka czynników,które sprawiają,że święto = magiczny czas. Jest ich dużo więcej i oczywiście można by było przedstawić bardziej skomplikowane powody dlaczego święta są ważne dla człowieka pod względem psychologicznym. Uważam jednak,że te wyżej wymienione są najmocniej odczuwalne przez każdego z nas i dla każdego proste i zrozumiałe. Wniosek będzie również prosty. Święta uważamy za czas magiczny,ponieważ czynniki tworzące magię są zaspokojeniem potrzeb człowiek (więcej o potrzebach i ich roli w naszym życiu TUTAJ).

A może masz inne wytłumaczenie... Jeśli tak,może podzielisz się nim?

Albo napisz jaką wartość mają dla Ciebie święta? ;)

7 komentarzy:

 1. Ja w ogóle nie wierzę, że to już po :D Tyle wyczekiwania, a te 3 dni minęły błyskawicznie. Przynajmniej czuć jeszcze ten klimat, kolędy. Niestety trzeba wrócić do obowiązków, szkoły, rutyny..
  Jak dla mnie Święta miały aspekt religijny, rodzinny, były czasem odpoczynku od nauki, szkoły.
  Bez Świąt, czy innych wydarzeń byłoby nudno. Każdy człowiek potrzebuje odskoczni od codzienności. Pozdrawiam
  ludziesamotni.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety ja jestem wśród osób pracujących w te dni, ale magia świąt i rodzinna atmosfera dotyczy mnie jak najbardziej :-) święta są super! To co napisane, wszystko prawda.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety ja jestem wśród osób pracujących w te dni, ale magia świąt i rodzinna atmosfera dotyczy mnie jak najbardziej :-) święta są super! To co napisane, wszystko prawda.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Czas spędzony z bliskimi, odpoczynek, spotkanie z Bogiem - te 3 elementy stawiam na równi :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Święta potrzebne są, by zwolnić, zatrzymać się na moment. Bez tego, by nie było pretekst, by móc wolniej żyć chociaż przez kilka dni.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla mnie to właśnie przede wszystkim czas spędzony z rodziną i czas wolny! Nie ma to jak przeleżeć te kilka dni razem z najbliższymi osobami, rozmawiając lub nie mówiąc ani słowa. Co roku już od początku grudnia wyczekuję tych chwil rodzinnej bliskości. :) + oczywiście ważne jest JEDZENIE. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla mnie święta nie mają wymiaru religijnego, cenię sobie w nich, że mogę się spotkać właśnie z rodziną :-)

  OdpowiedzUsuń