21.4.17

18. Wolność
Wolność czyli brak zniewolenia,brak ograniczeń. Sytuacja czy stan,kiedy to człowiek ma możliwość dokonania wyboru spośród wszystkich możliwych opcji. Może po prostu w pełni (z)robić to co chce. Nic więc dziwnego,że wolność jest naturalną potrzebą większości z nas. Stąd więc wolność stała się częstym tematem piosenek,wierszy czy obrazów. O wolność wielokrotnie ludzie walczyli,za wolność tracili życia. To właśnie pokazuje jak silną jest ona potrzebą (więcej o potrzebach w życiu człowieka TUTAJ ) ; jak silnie jej pragniemy. Mało kto chciałby na własne życzenie być ograniczany,zwłaszcza w ważnych dla niego sprawach. Warto jednak podkreślić,że pragnienie wolności to wbrew pozorom nie pragnienie każdego człowieka. Mocno uogólnione jest stwierdzenie - każdy chce być wolny.

W praktyce jednak to tak nie działa. Bo znaczenie i wartość wolności zależy między innymi od kultury i środowiska w jakim żyjemy. Inne znaczenie będzie miała wolność dla mieszkańca kraju europejskiego a inne dla mieszkańca państwa objętego od dziesiątek lat dyktaturą. Jeżeli człowiek nie pozna smaku wolności (choćby tej podstawowej) to i nie pragnienie jej. Wolność niesie za sobą również odpowiedzialność za swój wybór. Mogę zrobić co chcę ale jeśli to będzie niedobry wybór to odpowiem za to. Jeśli dany człowiek boi się odpowiedzialności to tym samym nie będzie chciał wolności. To kolejny przykład tego,że można nie pragnąć wolności, w tym przypadku dostając w zamian pewnego rodzaju poczucie bezpieczeństwa. Jednak porzucając wolność automatycznie traci się możliwość rozwoju. Bo wolność jest niezbędnym czynnikiem rozwoju człowieka.

Pełna,wręcz skrajna, wolność nie jest jednak możliwa. Spotykamy w naszym życiu mniejsze lub większe ograniczenia. Większość z nich ma za zadanie regulować i kontrolować nasze zachowania tworząc w ten sposób ład,spokój i porządek. Inne natomiast nie są niczym uzasadnione. Ograniczyć może nas zarówno ktoś lub coś ale także i my sami możemy się ograniczać. Ograniczenia dzielimy na dwa rodzaje :

OGRANICZENIA WOLNOŚCI ZEWNĘTRZNE
 

Pierwszym czy jednym z pierwszych przykładów takiego ograniczenia tworzą rodzice. Małe dziecko jest bardzo ruchliwe,ciekawe świata,wszędzie go pełno. Rodzice dbając o jego bezpieczeństwo starają się pilnować,kontrolować,żeby w razie potrzeby ograniczyć tą jego wolność po przez złapanie,przytrzymanie itp. Z perspektywy dorosłego jest to oczywiście działanie uzasadnione. Jednak to dziecko odczuwa w nim ograniczenie swojej wolności i buntuje się,płacze,próbuje uciekać. W późniejszym wieku w procesie wychowania takimi ograniczeniami są zasady ustalane w domu przez rodziców - coś na co jest albo jest przyzwolenie albo go nie ma. I to jest przygotowanie do ograniczeń już bardziej poważnych,które dotykają każdego z nas - przestrzegania prawa. Bo wszystkie kodeksy,regulaminy są przecież ograniczeniem naszej wolności. Podane wyżej przykłady pokazują akurat ograniczenia,które są uzasadnione,które wprowadzają ład i porządek. Jednak nadużycie ich będzie już nieuzasadnionym ograniczeniem i wówczas człowiek mocniej odczuje odebranie wolności. Każda zależność niesie za sobą ograniczenie czy odebranie wolności. Niektóre zależności jednak są potrzebne,naturalne inne natomiast nie są niezbędne i ich występowanie nie ma żadnego uzasadnienia.

OGRANICZENIA WOLNOŚCI WEWNĘTRZNE

Nie tylko drugi człowiek czy zasady panujący w danym środowisku mogą nas ograniczać. Człowiek może również sam siebie ograniczać. Przede wszystkim dzieje się tak pod wpływem uczuć,emocji czy oceny. Ludzie z osobowością zależną ze względu na poczucie niskiej wartości, brak pewności sami siebie ograniczają,gdyż odczuwają strach przed oceną innych. Wolą dopasować się do reszty,bo wiedzą,że to nie niesie za sobą ryzyka,jakie powstaje w momencie wyłamania się,wypowiedzenia swoje zdania,różniącego się od tego ustalonego przez większość. Każdy z resztą lęk jest najlepszym przykładem ograniczenia jakie powstaje wewnątrz nas i uniemożliwia poczucie pełnej wolności. Wcześniej wspomniałem,że ludzie którzy boją się odpowiedzialności nie pragną wolności. I może wydawać się,że odrzucenie wolności jest paradoksalnie ich wolnym wyborem. Jeśli jednak spojrzymy na ten wybór przez pryzmat ograniczeń wewnętrznych widzimy,że to one są przyczyną podjęcia takiej decyzji i nie jest to wolny wybór.

Czy czujesz się wolnym człowiekiem?
 

Co Cię w życiu ogranicza?

13 komentarzy:

 1. ciekawe, to co pozornie ma dać nam wolność, zarówno nas ogranicza
  pieniądze - wszystko się od nich wywodzi.
  Pracujemy dla rozwoju - rozwijamy się po to aby móc uzyskać większy dochody
  Bez $ nie ma rozwoju, ponieważ za wszystko trzeba płącić
  I tak zamknięte koło...
  chyba napiszę o tym notkę, dzięki za inspirację! ;)
  --
  http://me-onlyes.blogspot.com/2017/02/ciekawym-jest-fakt-jak-wiele-mozna.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Zabawne jak czasem obserwuję z pozoru wolnych i szczęśliwych ludzi, a jak się później okazuje są zniewoleni przez stereotypy, przez opinię innych ludzi lub własne ograniczenia.
  Poruszyłeś świetny temat ! ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że ludzie sami siebie najbardziej ograniczają. Gdy moje przyjaciółki mówią mi o swoim nowym celu, nie widzę najmniejszych przeszkód, aby im się to udało. Jednak sama czasem wątpię w swoje siły i ogranicza mnie także strach. Zgadzam się również z wypowiedzią Sary Sztandarskiej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Po przeczytaniu Twojego postu nasunęłam mi się jedna myśl: Wolność nie ma ceny, ale pamiętaj Twoja osobista wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiej osoby.

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja myślę, że dla każdego wolność oznacza co innego. Najważniejsze, to żyć w zgodzie ze sobą i być szczęśliwym.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bycie wolnym to wielkie wyzwanie w dzisiejszych czasach, gdy zewsząd słyszymy napomnienia: bądź idealna, schudnij, ucz się włoskiego, kup mercedesa (bo inaczej nici z bycia człowiekiem sukcesu). I tak człowiek pozwala się ograniczać innym/ otoczeniu, ale sam również wyznacza sobie granice, które każą mu zaspokajać potrzeby innych, ich wymagania...

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam czytać twoje posty w wolnych chwilach, podziwiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Napisałeś kilka ogólnie znanych stwierdzeń na temat wolności, tylko co z tego wynika?

  OdpowiedzUsuń
 9. a ja powiem to, co zwykle mówię ;) wszystko jest kwestią podejścia. I to czy czujemy się wolni czy nie, również. Normy, czy regulacje wcale nie muszą wpływać na to negatywnie.

  OdpowiedzUsuń
 10. W dzisiejszych czasach nie da się chyba być tak prawdziwie wolnym. Jeśli ma się jakiekolwiek zobowiązania wobec kogoś/czegoś, to już o wolności nie można mówić.

  OdpowiedzUsuń
 11. Tak, ja czuję się wolna. Nie w 100%, ale jednak. Ok, mam problemy z samoakceptacją, ale dzielnie o nią walczę każdego dnia! Poza tym: przeprowadziłam się do kraju, w którym zawsze chciałam żyć. Wywróciłam swoje życie do góry nogami. Ok, osttanio przejmuję się egzaminami i brakiem pracy ale... na koniec mam to gdzieś - egzaminy zdam, w końcu to moja ostatnia sesja! A praca? Cóż, mogę zacząć od czegokolwiek, w końcu jestem w obcym kraju, grunt, to iść do przodu i się nie przejmować!
  Tak, czuję się wolna, bo mam gdzieś, że ludzie gadają, że niedowierzają, że wyśmiewają. Ja robię swoje. Jak się sparzę - trudno, przynajmniej próbowałam!

  OdpowiedzUsuń
 12. Czuję się prawie wolnym człowiekiem :D Czasem brak mi odwagi, by się na coś zdecydować albo czekam, aż problem sam się rozwiąże.

  OdpowiedzUsuń
 13. afektywnie-nerwicowo.blogspot.com8 września 2017 14:59

  Zainteresowanym tą tematyką polecam również przeczytać książkę Fromma: "Ucieczka od wolności". Daje do myślenia...

  OdpowiedzUsuń